Чому ціни на квартири падають?

В Україні ціни на житло падають, наближаючись до критичного рівня. Деякі забудовники продають квадратні метри за собівартістю.
За даними НБУ, які він оприлюднив у “Звіті про фінансову стабільність”, собівартість будівництва за 2017 рік становить – 12 128 грн/м2. У наступному році прогнозована ціна – 14 340 грн/м2.

Що змінилося?

Цієї осені у Львові можна було придбати квартиру у новобудові всього за 13 500 грн/м2. І експерти не бачать причин для підвищення цін в подальшому.
НБУ пояснює падіння цін тим, що пропозиція квартир зростає, до того ж, високими темпами, а попит залишається низьким. Платоспроможність українців також залишається на низькому рівні.
В період за січень-вересень 2017-го року було введено в експлуатацію 4 млн м2, що на 35% більше, ніж за аналогічний період 2016-го року. У Львові за півроку 2017-го зведено в 2 рази більше квартир, ніж за шість місяців минулого року.
Але інтерес покупців, нажаль, не зростає. Одна з вагомих причин – люди не хочуть брати кредити в банках. Низькі доходи, страх ризику, високі відсотки, нестабільна економічна ситуація в країні. За січень-вересень 2017-го люди взяли кредит на житло лише на 963 млн грн (приблизна вартість 1000 квартир). Для всієї України – це мізерна кількість.
Восени 2017-го року, у новобудовах ціни знизилися на 11% в доларовому еквіваленті.

Ось як за рік втратили в ціні квартири у великих містах:

  • Київ – 1%;
  • Львів – 4%;
  • Одеса – 5%

Чого варто очікувати?

Надлишок житла, поки що, не створює значних загроз для фінансової стабільності. Але зростають ризики окремих забудовників і банків-кредиторів.
До радикальних заходів держава вдаватися не планує, але радить підвищувати якість нового житла і працювати над довірою клієнтів. Покупці відчувають себе незахищеними з юридичної точки зору. Хоча Мінрегіонбуд розробляє новий законопроект, який повинен вирішити цю проблему.
Планується:

  • захист прав покупців, завдяки реєстрації прав на майбутнє нерухоме майно;
  • контроль дотримання прав покупців протягом всього будівництва і введення будинку в експлуатацію;
  • вдосконалення законодавства про банкрутство юридичних осіб. Це робиться для того, щоб спроможна будівельна організація добудувала житловий комплекс;
  • заходи контролю за здійсненням будівництва.

Найближчим часом першу редакцію нового законопроекту опублікують на сайті Мінрегіонбуду для ознайомлення і обговорення з громадськістю.